Nedavno sprovedena studija pokazala je da demokratija slabi širom sveta, dok se istovremeno povećava broj autokratija.
Naime, Bertelsmanov indeks transformacije (BTI) meri političke i ekonomske promene u zemljama u razvoju i zemljama koje su u tranziciji, tako da lista ne uključuje Zapadnu Evropu, SAD, Kanadu, Australiju, Novi Zeland i Japan. Indeks ima za cilj da analizira kako zemlje usmeravaju društvene promene ka demokratiji i tržišnoj ekonomiji.
Indeks za 2022. godinu je uključivao 137 zemalja, procenjujući njihove demokratije na osnovu pet kriterijuma i dajući svakoj ocenu od 1 do 10.
Utvrđeno je da se samo 67 od 137 zemalja može smatrati demokratijama, dok je broj autokratija porastao na 70. Pre deset godina, 44% zemalja na listi se smatralo autokratijama, dok je danas taj procenat porastao na 51. Inače, ovo je prvi put da su autokratije u većini od kako je Bertelsmanov indeks pokrenut 2004. godine.
„Ovo je najgori rezultat političke transformacije koji smo ikada izmerili u 15 godina našeg rada“, rekao je menadžer projekta BTI Hauke Hartman u razgovoru za Dojče vele.
Čak i među zemljama koje se još uvek smatraju demokratskim, poput Poljske, Mađarske, pa čak i SAD-a, iako nisu uračunate u indeks, po Hartmanovom mišljenju predstavljaju primere država gde je demokratija u poslednjih nekoliko godina poprilično slabila.
Prema pomenutom indeksu, država se smatra autokratijom ukoliko nije održala slobodne izbore, zatim ako nije bilo delotvornih provera moći vođe ili ukoliko narod te države nije slobodan da se okuplja i javno izražava svoje stavove.
Tako je Urugvaj proglašen za najdemokratskiju zemlju na listi, postigavši 10 od 10 skoro u svakoj kategoriji. Među prvih 10 našle su se još i Estonija, Kostarika, Slovenija...
S druge strane, utvrđeno je da je Jemen najmanje demokratska zemlja, sa svega 1,5 poena. Na ovoj listi su se još našle i Somalija, Saudijska Arabija, Severna Koreja i druge.